Błonnik

Błonnikjest to substancja pochodzenia roślinnego, która nie jest trawiona w naszym organizmie. Zjadane przez człowieka codziennie węglowodory można podzielić na takie, które może strawić organizm ludzki czyli np. fruktoza , glukoza, skrobia oraz takie, których człowiek nie trawi trehaloza, celuloza, insulina, pektyna oraz inne. Błonnik składa się z substancji rozpuszczalnych i nierozpuszczalnych Składniki nierozpuszczalne fermentują w naszym jelicie a w wyniku tej fermentacji powstają krótkołańcuchowe kwasy. Ta fermentacja powoduje rozwój zdrowej dla nas flory bakteryjnej w jelicie. Nierozpuszczalne składniki błonnika fermentują tylko częściowo i są również pewnym zapasem wody. Błonnik poprawia pracę naszych jelit, ma pozytywny wpływ na mikroflorę bakteryjną, skraca drogę jaką przebywa pokarm od żołądka do odbytu oraz co bardzo ważne przeciwdziała procesom gnilnym w naszym organizmie. Błonnik ze względu na jego doskonałe dla zdrowia właściwości zalicza się do prebiotyków. Nie są one trawione w organizmie ludzkim, ale powodują wzrost mikroorganizmów bardzo korzystnie poprawiając nasze samopoczucie.

Błonnik zawiera fruktan Jest to substancja rozpuszczalna. Pozytywnie wpływa na florę jelitową oraz zatrzymuje wzrost bakterii, które są patogenami np. clostrida.To właśnie fruktany są zapasem wody w organizmie, zwiększają rozmiar stolca oraz absorpcję wapnia, magnezu, żelaza i cynku w tym również gęstość kości. Krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe zawarte w błonniku formują związki organiczne jak octan, propionian i maślan.

Oktan i proponian obniżąją skutecznie poziom cholesterolu a maślan jest rezerwuarem energii dla mikroflory jelita i przeciwdziała rakowi jelita. Dzięki błonnikowi stymulowana jest produkcja kwasów żółciowych co powoduje zmiany w metaboliźmie tłuszczów.Poziom cholesterolu oraz trójglicerydów w naszej krwi ulega obniżeniu co chroni organizm przed chorobami układu krążenia. Dieta, która jest bogata w błonnik zapobiega biegunkom oraz wzdęciom i zaparciom.Doskonała właściwość błonnika czyli jego pęcznienie pod wpływem wody sprawia, że nasze jelita oczyszczają się szybko i skutecznie bez stosowania środków przeczyszczających. Błonnik ma również właściwości odchudzające, zapobiega chorobom sercowo- naczyniowym, cukrzycy oraz pomaga zachować zdrowe zęby w starości. Można dostarczać organizmowi błonnika w potrawach, jednak kiedy nie zawsze mamy na to czas możemy zdecydować się na błonnik witalny. Możemy stosować go regularnie i codziennie. Warto zadbać juŻ teraz o właściwą pracę jelit.

Niedobór błonnika

Jeżeli brakuje błonnika w organićźmie mogą pojawić się problemy z trawieniem. Jest on również potrzebny dla prawidłowej perystaltyki jelit. Światowa organizacja zdrowia zaleca, aby zjadać od 27 do czterdziestu gramów dziennie błonnika. Wiele osób nie dba o to, aby zjadać tą ilość a jego niedobór powoduje kłopotliwe i wstydliwe wzdęcia i zaparcia. Niedobór błonnika w organiźmie może powodować wiele chorób cywilizacyjnych jak próchnica, choroba niedokrwienna serca, miażdżyca, cukrzyca, otyłość, kamica żółciowa, zaparcia nawykowe oraz nowotwory i polipy jelita. Włókna pokarmowe zawarte w błonniku przyśpieszają wydalanie z organizmu związków sterolowych czyli pochodnych cholesterolu. Dzięki temu zmniejsza się poziom cholesterolu w krwi. Jest to istotne w leczeniu choroby nazywanej hipercholesterolemii

Zalety stosowania błonika

Błonnik jest zalecany szczególnie u ludzi otyłych, chorujących na cukrzycę. Dzięki niemu poziom glukozy we krwi jest bardziej wyrównamy.Wynika to z obniżenia przemiany węglowodanów.Zmniejsza się w ten sposób wydzielania insuliny i dzięki temu utrzymany jest stały poziom cukru we krwi. Błonnik zarówno rozpuszczalny jak i nie rozpuszczalny oczyszcza organizm z nadmiaru toksyn. Błonnik pomaga również przy uciążliwych zaparciach. W przewaodzie pokarmowym wchłania wodę, zwiększa objętość masy kałowej oraz wypróżnienie niestrawionych resztek. Błonnik obniża poziom trójglicerydów oraz złego cholesterolu we krwi co pomaga w zapobieganiu miażdżycy.Jeżeli masz problemy z nadciśnieniem jedzenie błonnika pomoże Twojemu zdrowiu, ponieważ on wiąże jony sodu i w ten sposób pomaga obniżyć wysokie ciśnienie. Jeżeli jesteś otyły i nie możesz wytrwać na swojej diecie bo ciągle czujesz się głodny jedzenie błonnika pomoże. Błonnik sprawia, że człowiek czujesz się bardziej syty a to pomaga w walce z nadwagą..Warto więc zastosować go jako suplement diety.

Jak stosować błonnik

Błonnik jest to mieszanka różnych frakcji, jak gumy, pektyny itp.Dzielą się one na na:

rozpuszczalne w wodziesą to pektyny, gumy, hemicelulozy, które powodują zwiększenie wydalania kwasów żółciowych i cholesterolu.

nierozpuszczalne w wodzie są to celuloza, ligniny. Te składniki sprawiają, że nasz organizm się oczyszcza i dzięki temu możemy uniknąć problemów z zaparciami. A jak stosować błonnik, w jakiej ilości? Zalecane dzienne spożycie błonnika wynosi 20-40 g, jednak u zdecydowanej większości jemy go o wiele za mało. Pamiętaj, że jeśli chcesz stosować błonnik warto go jeść regularnie, codzienne, aby pomógł Twojemu zdrowiu.


    

Koniec ze wzdęciami!

Pozbądź się problemu z jelitami i wzdęciami
Zobacz sposób na problemy ze wzdęciami - naturalne leczenie »

Przeczytaj historię Pani Adrianny Boguckiej




Dlaczego rok 2024 będzie rokiem zdrowych jelit bez zaparć, biegunek, wzdęć i szczupłej sylwetki - bez syntetycznych tabletek i bez wysiłku?



Zobacz: Wzdęcia
Zespół jelita drażliwego
Nieswoiste zapalenie jelita grubego
Błonnik
Boldovera
Choroba Leśniowskiego-Crohna
Choroba uchyłkowa jelit

Inne informacje o zdrowiu:
Portal o zdrowiu
Choroby cywilizacyjne
Irydologia - diagnoza z tęczówki oka
Kamienie i kolki nerkowe
Cukrzyca
Zaparcia